canlı okey

Okey Oyun Kuralları

okey oyna

Yapılan her işin ve oynanan her oyunun belirli kuralları vardır. Okey oyunları da belirli kurallar dâhilinde oynanır. Kurallar oldukça basit olup öğrenmesi hem hızlı hem de çok kolaydır. Okeyde temel kurallar şöyledir. En bilinen ve adını oyuna veren kural okey taşı her taşın yerine kullanılabilir. Her oyuncunun istekasında toplamda 14 taştan per yapılarak oyun sonlandırılır. Sahte okey, okey olarak kullanılan taşların yerine geçer. Taşlar dağılıyorken üç oyuncu 14 taş alırken oyunu başlatacak oyuncu 15 taş alır. Puanlama da eli biten oyuncudan puan düşülür ve ilk sıfıra ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

okey oyun kuralları
okey oyun kuralları

Okeyde Kaç Taş Vardır?

Okey oyununda temel aktörler taşlar ve istekalardır. Oyunda dört adet isteka ve 106 adet taş bulunur. Bu taşlar sarı, mavi, kırmızı ve yeşil renklerden oluşur. Her renkte ikişer adet olmak üzere birden on üçe kadar rakamlar olur. Bunun yanında okey olarak kullanılacak taşların yerine iki adet sahte okey taşı bulunur.

Okey Oyunun Çeşitleri Nelerdir?

Okey oyununun en çok bilinen ve tercih edilen türü klasik okeydir. Ancak bunun yanında çanak okey, yüz bir okey, eşli okey gibi farklı okey çeşitleri de vardır. Okey oyunlarının farklı türleri olsa dahi oyunlarda temel kurallar birbirine benzer niteliktedir. Son yıllarda online sitelerde daha pek çok farklı okey çeşitleri oynanmaktadır. Bunlarda okey plus, normal okey, canlı okey ya da bedava okey gibi değişiklik gösterir. Bu oyunların formatları değişiklik gösterebilir.

Sanal Ortamda Okey Nasıl Oynanır?

Sanal ortamlarda oynan okey oyunlarında da kurallar aynıdır. Ancak oyuna başlayabilmek için bazı farklı kurallar vardır. Öncelikle online okey sitelerinden birine üye olmak gerekir. Bu söz konusu üyeliklerde herhangi bir ücret talep edilmez. Siteye üye olduktan sonra üye girişi yaparak birbirinden farklı salonlar bulunur. Bu salonların hepsinde farklı okey türleri oynanır. İstediğiniz salonu tıklayarak salona giriş yapabilirsiniz. Daha sonra mevcut masalardan her hangi bir masayı seçerek oyuna başla butonuna basarak oyuna başlayabilirsiniz. Online okey oyunlarında tüm işlemler mause yardımı ile yapılır.

Bir önceki yazımız olan İnternetli Okey Oyunları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Eğlenceli Canlı Okey Oynama Sitesi